Strony

środa, 11 maja 2016

Dlaczego niektóre fikcyjne światy wydają się bardziej realistyczne i autentyczne

Mapa świata Azeroth - to w nim toczy się akcja gier z serii WarCraft (rehlyihmah.deviantart.com)

Worldbuilding to sztuka kreowania fikcyjnych światów - najczęściej na użytek gier lub książek. A także seriali czy filmów. Bez względu na formę przekazu - wszystkim autorom zależy, by świat, który tworzą, wydawał się maksymalnie realistyczny.

Dziś postaram się odpowiedzieć na pytanie, co sprawia, że niektóre ze światów przedstawionych wydają się tak realistyczne, że aż trudno oprzeć się wrażeniu, że moglibyśmy za moment zabukować samolot i się tam udać?

Nieważne, czy świat jest budowany tylko za pomocą słów, czy też słowa są wspomagane przez obrazy i dźwięki. Aby wykreować fikcyjny świat uderzający realizmem - jest potrzebne tylko jedno ważne spostrzeżenie.


Być może pierwsi odkryli to twórcy reklam...

Przyjrzyj się tym dwóm nagłówkom:

1) Dzięki temu suplementowi przyspieszysz znacznie naukę języków obcych. 
2) Dzięki temu suplementowi przyspieszysz o 137,5% naukę języków obcych.

Który wg Ciebie jest bardziej przekonujący?

Jeśli należysz do przytłaczającej większości ludzi, odpowiesz, że ten drugi. Dlaczego?

Twórcy reklam zauważyli to już dawno temu - że im bardziej konkretna, szczegółowa jest obietnica, tym bardziej wiarygodna się wydaje.

Nie inaczej jest w przypadku opowiadania historii czy budowania świata. Im więcej detali podasz, tym większym realizmem zionie Twój fikcyjny świat.

Rozległy świat urzekający liczbą detali - to jeden z czynników, który zapewnił sukces Wiedźminowi 3 (www.techwelike.com)



Na stole stało coś do picia...

Nie! Na stole stał sok. Pomarańczowy. Tymbark. Wczorajszy.

Minęło ich kilka aut... Nie! Minął ich srebrny Peugeot, czarny Merol i parę Fiatów.

Co bardziej wykształceni językoznawcy wiedzą, że rzeczowniki i czasowniki mają swoją hierarchię ogólności / szczegółowości. Im bardziej konkretny / mniej abstrakcyjny jest rzeczownik i czasownik, tym szczegółowiej możemy go / je sobie wyobrazić.

Czasownik "podróżować" jest na dość wysokim poziomie abstrakcji. Wydaje się całkiem niewinny, ale pozostawia spore niedopowiedzenie - bo co to znaczy podróżować? Rowerem? Metrem? Samolotem?

Rzeczownik "obiekt" jest na bardzo wysokim poziomie ogólności. "Narzędzie ogrodnika" jest już niebo bardziej konkretne, ale wciąż jeszcze nie wiemy, czy chodzi o np. łopatę czy sekator.

Oczywiście im większy jest świat, który tworzymy dla swojej gry czy książki, tym więcej detali musimy w nim umieścić.

Nie wystarczy napomknąć "to plemię było wojownicze". Należy rozrysować odbiorcy w głowie konkretne obrazy - np, "Przed bitwą, siedząc wieczorem przy ognisku, malowali swoje twarze na czerwono, aby wystraszyć przeciwników."


Orzeszkowej mówimy "Nie"!

Pamiętacie opisy przyrody z "Nad Niemnem" Orzeszkowej? Całymi spasłymi aż do obłędu stronicami ciągnęły się opisy roślin - co być może samej autorce wydawało się niezwykle ciekawe, ale jej czytelnikom (są tacy?) już nie bardzo.

Tego "syndromu Orzeszkowej" należy się wystrzegać, gdyż czasy mocno się zmieniły i mało kto - w pędzie i szybkiej konsumpcji kolejnych utworów - będzie miał czas i ochotę zagłębiać się w maniakalnie oddane detale.

Moja rada: wybierz szczegóły, które są unikalne. I które grają w fabule jakąś rolę.

Zamiast opisywać pirata od stóp do głów - z jakiego drewna miał wyciosaną protezę nogi - podaj charakterystyczne detale: błyszczał w uśmiechu srebrnym zębem, ilekroć ktoś wspomniał o ukrytym skarbie.

Masz detal, który buduje unikalny obraz. A jednocześnie skracasz opis, bo domyślasz się, że Twój odbiorca jest na tyle inteligentny, że umie sobie jako tako wyobrazić pirata.

Stara zasada konstruowania fabuł mówi, że "jeśli w pierwszym akcie nad kominkiem wisi strzelba - w trzecim akcie musi wystrzelić". Ta strzelba niechaj będzie symbolem Twojego detalu, który podkreślisz, prowadząc oczy i uszy wyobraźni swojego odbiorcy. Ten detal powinien w końcu stać się aktorem.

***

Jak uważasz - czy są jeszcze jakieś inne czynniki, które budują realizm wymyślonego świata? Jeśli tak, podziel się nimi w komentarzu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...